Make your own free website on Tripod.com

 

Esi Ihsan Tüblek (solda), Nehar Tüblek'in (üstte) anisini yasatan 'Nehar Tüblek Karikatür Yarismasi'nin en güzel yaninin çizerlerle karikatür sanatini seven herkesi bulusturmasi oldugunu söylüyor.

Nehar Tüblek Karikatür Yarismasi'na son basvuru tarihi 5 Subat 2006 .

Bir ustadan gelecege kalan

SELCEN AKSEL

Geçen yil, Türk karikatürünün özel adlarindan biri olan Nehar Tüblek 'in yasamdan ayrilisinin 10. yiliydi. 6 Mart 1995'te yitirdigimiz sanatçi için, 1996'dan beri de, esi Ihsan Tüblek 'in öncülügüyle bir karikatür yarismasi düzenleniyor. Ihsan Tüblek'le, karikatürümüzün ülke içinde ve disinda taninan ve sevilen adlarindan biri olan esi ve adina düzenlenen yarisma üzerine konustuk. 1995'teki ölümünün ardindan, hem kendisinin, hem de Nehar Tüblek'in dostlarinin ''onun adina neyin yapilmasi gerektigi'' sorusunun yaniti oldugunu söylüyor bu yarismanin, Ihsan Hanim. Ayni yil bir de albüm hazirlanip basildigini ekliyor.

Ihsan Tüblek'in, basta karikatürleri olmak üzere esinin tüm çalismalarinin yer aldigi özenli bir arsivi var. Bir kez bile aksatilmadan bugüne getirilen yarismaya da büyük önem veriyor. ''Bugünlere nasıl gelindi, böylece bunu görebiliyoruz'' diyor, Ihsan Hanim. Yarismaya baslangiçta büyük destek veren, bugün hayatta olmayan bir adi animsatiyor, Nezih Demirkent 'i.;Karikatürcüleri bulusturmak ;Yarisma ve öncesinde albüm çikarma düsüncesini dile getirdiginde kendisine destek veren birçok kisi oldugunu söylüyor sonra; Tunç Izberk, Erdogan Bozok, Tonguç Yasar, Rasit Yakali gibi. Karikatürcüler Dernegi ile Besiktas Belediyesi , ilk yildan baslayarak yarismaya destek olmuslar; o yillarda Belediye Baskani olan Ayfer Atay , ardindan Yusuf Namoglu ve bugün Ssmail Ünal ile vekili Kemal Çiloglu .

Yarismanin basvuru adresi de, ilk yildan bu yana Karikatürcüler Derneği 'ne bagli Karikatür ve Mizah Müzesi.

Ilk yildan bu yana ödül töreni Nehar'in ölüm yıldönümlerinde, 6 Mart'ta yapiliyor.Yarismayla amaçladiklari birçok seyin, sanatçilara destek vermenin, adlarinin duyurulmasını saglamanın ya da sadece bir araya getirmenin Nehar Tüblek'i anmak için en güzel yöntem oldugu görüsünde. ''Gençligi çok seviyordu, onlara destek vermeyi önemsiyordu. Her konuda paylasimci bir insandi'' diyor Ihsan Tüblek. Yarismanin konularini belirlerken de onun kisiliginden izler tasimasina özen göstermis bu nedenle.

1996'da düzenlenen ilk yarismanin konusunu animsadiginda, Nehar Tüblek'le ilgili bir ayrintiyi paylasiyor: ''İlk yarismanin konusu kahvehaneler olsun istedim. Gözlemci bir insandi. Kahveye gitmeyi çok severdi, oralarda insanlari inceledigini; duruslarini, kahve iç islerini ve birçok ayrintiyi gözlemlerken kisileri tanidigini söylerdi. Kahve adabindan söz ederdi, geçmiste buralarda geçerli kurallardan.''.

Bir anisini daha paylasiyor Ihsan Hanim: ''Ortadirek konulu çok karikatür çizdi Nehar. Hiç unutmuyorum, rahatsizlanmisti, Cerrahpasa Hastanesi'ndeydik. Bir telefon geldi, söyle diyordu telefondaki ses: 'Hanimefendi, Nehar Bey bizi tanimaz. Samatyali bir grup ortadirek adina telefon ediyorum, geçmis olsun, ona sevgilerimi iletin, böyle söyleyin kendisine.' Çok etkilenmis ve mutlu olmustuk o zaman.'' İkinci yarismanin konusunun ''Ortadirek'' olarak belirlendigini söylüyor sonra Ihsan Hanim, Nehar Tüblek'in halktan yana olusunu vurguluyor ve ''Onun dünyaya bakisindan esinleniyorum, dolayisiyla insancil, kolay ulasilan biri olmak önemli'' diyor.

Yarismanin onun adina yakisir bir etkinlik olmasina çalismis hep, aldigi destegi de vurguluyor mutlaka. Bugüne dek yarismanin seçici kurulunda yer alan adlardan animsadiklarinı siraliyor: Ali Ulvi Ersoy, Turhan Selçuk, Ferruh Dogan, Semih Balcioglu, Canol Kocagöz, Cem Kenan Öngür, Zeki Beyner, Rasit Yakali gibi... Ihsan Hanım, yarismada ödül alan tüm katilimcilara çok özel birer de armagan veriyor, hepsine birer özgün Nehar Tüblek karikatürü.

'Türkiye'de mizah hep var'

Yarismadan söz acildiginda, birçok uluslararasi ödülü olan bu karikatürcümüzün uluslararasi karikatür gezilerini de animsamak gerek. Uluslararasi boyutta iletisime özelikle önem verdigini söylüyor, Nehar Tüblek'in esi Ihsan Hanim. Italya Bordighera Karikatür Yarismasi'nda ödül almasiyla bu etkinligin konuklari arasinda olduklari günleri, dünyaca ünlü karikatürcülerle kurduklari dostluklari anlatiyor. Mordilio , Nehar'in bir karikatürünü gördügünde, ''Bunu çizen bir maestrodur'' demis, böylece tanistilar onunla diyor. Nehar Tüblek'in ölümünün ardindan da Ihsan Hanim'i davet etmisler Italya'ya. ''Çok sevdigimiz Nehar Tüblek'in esi burada bizi yalniz birakmadi'' diyerek konusma yapmaya davet edildigini animsadiginda; bunun hem hüzünlü, hem de sevinçli bir ani oldugunu belirtiyor.''Dünyaya açik bir gözle bakardi'' diyor. Böyle bir sanatçinin gözlemci, her konuyla ilgili olmasi da hemen tüm mizahçilarimiz gibi, ''Türkiye'de mizah hep var'' diyor olmasi da dogal.

Son olarak karikatürcülere bir bilgi: Bu yilki yarismanin konusu 'Belediyeler' olarak belirlenmis. 5 Subat'a dek Karikatür ve Mizah Müzesi, Karikatürcüler Derneği Istanbul Subesi'ne basvuracak katilimcilar..

Cumhuriyet - 11.01.2006